Jak dbać o swój związek? Podpowiadamy!

Jak dbać o swój związek? Podpowiadamy!
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Zastanawiasz się, jak pielęgnować swój związek? Przede wszystkim: bądźcie dla siebie mili! Tak, z jednej strony ta rada wydaje się oczywista, z drugiej strony wiele par o tym zapomina. Z biegiem czasu wiele osób słysząc taką wskazówkę, odpowiada: „nie mogę tego zrobić” lub „dlaczego miałbym być miły?”. Sprawdź, jak poprawić relacje z partnerem!

Weź głęboki oddech

Jeśli Ty i Twój partner jesteście jak większość par, czasami się nie zgadzacie. Kłócąc się, ranicie nawzajem swoje uczucia. To całkowicie normalne. Z drugiej strony częste kłótnie mogą prowadzić do niechęci i wrogości. Pokazuj partnerowi, że rzeczywiście jest dla Ciebie ważny. Zanim wybuchniesz, weź głęboki wdech przez nos (policz do 5), a następnie wypuść powietrze ustami przez 5 sekund. Wysłuchaj spokojnie argumentów partnera i postaraj się do nich ustosunkować. W ten sposób możesz świadomie unikać konfliktów i pokazać, że Ci na nim zależy.

Całuj często swoją drugą połówkę

Całuj ukochaną osobę rano po przebudzeniu, by dobrze rozpocząć dzień. Pocałuj i przytul wieczorem, aby spokojnie zasnąć. Obejmij partnera za każdym razem, gdy długo się nie widzieliście. Całowanie nie zawsze musi być wstępem do seksu, ale wzmacnia uczucia między wami.

Andrea Picquadio/Pexels

Zrób coś nieoczekiwanego

Większość ludzi uwielbia niespodzianki, zwłaszcza wtedy, gdy ułatwiają im życie, choćby przez minutę. Odciążenie w domowych obowiązkach może być przyjemne, jeśli druga połówka ma zły dzień. Nie czekaj, aż partner sam Cię o to poprosi. To wspaniały wyraz troski, nawet jeśli wydaje się to proste lub oczywiste.

Dzielenie się jest wyrazem troski

Brzmi banalnie? Pewnie tak, ale to prawda. O wiele łatwiej jest samej zjeść ostatnie ciastko lub wypić kubek gorącej czekolady. Z drugiej strony, wręczając ukochanemu ostatnie ciasteczko lub pytając go, czego potrzebuje, pokazujesz, że troszczysz się o niego. Nie lekceważ prostych gestów.

Naucz się sztuki kompromisu

Nie zawsze możesz dostać to, czego chcesz. Porozmawiaj o swoich potrzebach z partnerem i wypracujcie kompromis. Dowiedzcie się, co jest naprawdę dla Was ważne, a co niekoniecznie. Spróbuj zaakceptować, że ukochana osoba może podchodzić inaczej do różnych spraw.

Strach przed intymnością

Powodem, dla którego wiele par oddala się od siebie, jest to, że przestają traktować siebie z szacunkiem, pasją, uczuciem i troską, które składają się na to, co nazywamy miłością romantyczną. Wiele osób ma nieświadomy lęk przed intymnością, dlatego trzyma drugą połówkę na dystans. Wspomniane mechanizmy obronne mogą nam zapewnić poczucie bezpieczeństwa i samoobrony, ale tak naprawdę nas ograniczają. 

Jak poradzić sobie z zazdrością?

Zauważyłaś, że jesteś bardzo zazdrosna o swojego partnera? Zastanów się, skąd się bierze ta chorobliwa zazdrość. Czy Twój partner rzeczywiście daje Ci powody, czy zniekształcasz rzeczywistość? Być może słuchasz swojego wewnętrznego krytyka, który szepce: „on Cię zdradza”, „kto w ogóle chciałby z Tobą być?”. Oczywiście, jeśli Twój partner źle Cię traktuje, zdecydowanie powinnaś się tym zająć. Zastanów się jednak, czy reagujesz adekwatnie do sytuacji. 

Zwróć uwagę na potrzeby i uczucia partnera

Wiele osób przyjmuje postawę „ja, ja, ja”, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Przestają wtedy myśleć o drugiej połówce. Często czują się ofiarami i nie chcą patrzeć na sprawy z punktu widzenia partnera. Poświęć trochę czasu, aby spróbować zrozumieć, co czuje i myśli ukochany. Okaż mu życzliwość, zapytaj o jego pragnienia i potrzeby.

Doceniaj!

Kiedy nadarzy się taka okazja, pochwal swojego partnera. W ten sposób budujesz u niego zdrową samoocenę. Zastanów się, za co możesz docenić ukochaną osobę. Zamiast skupiać się na wadach, zwróć uwagę na pozytywne cechy. W ten sposób pokażesz partnerowi, że go kochasz i doceniasz.

Zyskaj nową perspektywę

Czasami warto spojrzeć na swój związek z nowej perspektywy. Rozmawiając z kimś, kto nie jest bezpośrednio zaangażowany w związek, na przykład z przyjaciółką lub członkiem rodziny. W ten sposób spojrzysz na sytuację w inny sposób i łatwiej poradzisz sobie z presją. Przy okazji, nie bój się spędzić trochę czasu osobno. 

Fot. Cody Black/Unsplash

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*