Co znaczy “normalność” w związkach? – recenzja książki “Czy to normalne? Seks, związki i statystyka”

Co znaczy “normalność” w związkach? – recenzja książki “Czy to normalne? Seks, związki i statystyka”
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Czy istnieje recepta na szczęśliwy związek? Podczas, gdy dla jednych fundamentem relacji będzie silna więź uczuciowa, dla innych podstawą udanego związku jest odpowiednia komunikacja. Są też i pary, które nie mogłyby być razem przez tyle lat, gdyby nie udane życie seksualne. Chrisanna Northup w swojej książce “Czy to normalne? Seks, związki i statystyka” pokazuje różne oblicza związków.

To, co wyróżnia tę pozycję spośród innych to na pewno fakt, że nie są to tylko subiektywne odczucia autorki dotyczące jej relacji, ale obszerne kompendium wiedzy zgromadzone na podstawie wypowiedzi ponad 100 tysięcy respondentów z całego świata, którzy za pośrednictwem ankiety internetowej chcieli podzielić się swoimi doświadczeniami i historiami życia we dwoje.

Książka dotyka wielu różnych aspektów związku, m.in. komunikacji z partnerem, prowadzenia domu i podziału obowiązków oraz rodzicielstwa. Możemy się z niej dowiedzieć co decyduje o dopasowaniu osób oraz jak romantyczne zachowania i okazywanie sobie uczuć przekładają się na trwałość związku. Autorka pokazuje także skąd się biorą w nim różne problemy, takie jak zazdrość, kłótnie czy niewierność. Dużo miejsca poświęca również życiu intymnemu par i ich podejściu do spraw seksu.

Fot. Adam Kontor/Pexels

Nowa norma jest możliwa

Kiedy czujesz, że twój związek od dawna nie przypomina romantycznego filmu, a „motyle w brzuchu” coraz częściej ustępują prozie życia to być może jest to właściwy moment, aby zadać sobie pytanie, czy jest coś, co ty lub partner możecie zmienić w swojej relacji, a była dla was bardziej satysfakcjonująca? Na podstawie analizy wypowiedzi respondentów autorce książki udało się wychwycić postawy oraz praktyki, które się powtarzają, są normą w większości związków. Według niej zrozumienie tych mechanizmów może być kluczem do udanej relacji, jeśli tylko uświadomimy sobie, że to co przyjmujemy za normę w naszej relacji  nie zawsze musi nią być.

Doświadczenia ankietowanych par pokazują bowiem, że zmiana pewnych przyzwyczajeń, które negatywnie odbijają się na naszym związku jest możliwa, chociaż często wymaga to pracy i zaangażowania obu stron. Rezygnacja z utartych nawyków bywa początkowo trudna, ale wypracowanie nowej „normy” może w wielu przypadkach otworzyć drzwi do bardziej satysfakcjonującej relacji.

Każdy z nas dąży do szczęścia w związku, ale zderzenie się dwóch osobowości często o różnych wartościach, sposobach myślenia i spojrzeniu na życie bywa trudne. Ta książka może być przydatna przede wszystkim dla tych osób, które borykają się z kryzysem małżeńskim lub szukają czegoś, co pomoże im na nowo poukładać swoje relacje na różnych płaszczyznach. W oparciu o doświadczenia i spostrzeżenia różnych par, autorka proponuje łatwe narzędzia i ćwiczenia, które wspólnie z partnerem możecie przetestować, aby poprawić jakość swojego związku. Podsuwa pewne sprawdzone rozwiązania i tylko od Was zależy, czy i które z nich będziecie chcieli wcielić w życie. Ostatecznie przecież to Wy sami musicie znaleźć swoją własną „normę”, by zbudować związek, o którym zawsze marzyliście.

Fot. materiały prasowe

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*