Zgrzewarka próżniowa – jak wybrać?

Zgrzewarka próżniowa – jak wybrać?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

W jaki sposób przedłużyć świeżość potraw, nie tracąc przy tym ich unikalnego smaku i aromatu? Sprawdź, jak działa zgrzewarka próżniowa i poznaj najważniejsze parametry przy wyborze konkretnego modelu.

Podstawowe informacje o zgrzewarce próżniowej

Choć działanie zgrzewarki próżniowej może wydawać się skomplikowane, w rzeczywistości wcale tak nie jest. Brzeg woreczka foliowego, do którego wsadziliśmy produkt, wystarczy umieścić w urządzeniu – wówczas nastąpi odessanie całego powietrza ze środka oraz zgrzanie zamknięcia.

Większe wersje urządzeń, przeznaczone np. do restauracji, posiadają specjalne komory próżniowe, ale do użytku domowego wystarczą prostsze modele, rozmiarem nie przekraczające grilla elektrycznego.

Jakie są zalety korzystania ze zgrzewarki próżniowej?

  • Gwarantuje higieniczne przechowywanie i zapobiega rozwojowi bakterii,
  • przedłuża żywotność produktów (wołowina: z 2 do 8 dni, surowe warzywa: z 5 do 20 dni),
  • ułatwia marynowanie – przyprawy głębiej wnikają np. w mięso,
  • zmniejsza odsetek marnowanego jedzenia.

Czym kierować się przy wyborze urządzenia?

Jeśli chcesz zakupić zgrzewarkę, przy wyborze musisz zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii, które wpłyną nie tylko na wygodę użytkowania sprzętu, ale i koszty jego eksploatacji.

Wymiary i waga

Im większy sprzęt, tym większe produkty można w nim zgrzewać. Trzeba jednak mieć na uwadze rozmiar kuchni czy innego pomieszczenia, w którym będzie stać zgrzewarka. Korzystanie z niej powinno być wygodne i bezproblemowe, dlatego warto zdecydować się na model o adekwatnym rozmiarze – takim, by możliwy był również transport czy schowanie do szafki.

Długość listwy

Aby zgrzać zamknięcie i zapewnić jego właściwą szczelność, urządzenie jest wyposażone w listwę zgrzewającą. Jej długość definiuje, jakich woreczków można używać – a co za tym idzie, ile produktów zmieści się w środku. Optymalna długość wynosi 30 cm.

Moc

To ona wpływa na pracę urządzenia. Do codziennego używania w domu wystarczy 110–130 W – takie wartości gwarantują również, że nie dojdzie do przegrzania.

Wydajność

Bardzo ważnym parametrem jest szybkość zasysania powietrza, czyli to, ile czasu zajmie pakowanie próżniowe jednego woreczka. Zazwyczaj poziom ten wynosi ok. 12–16 l/min.

Komfort użytkowania

W zależności od producenta i poziomu zaawansowania, poszczególne zgrzewarki różnią się od siebie designem oraz sposobem obsługi. Zwróć uwagę na:

  • materiał wykonania obudowy,
  • obecność nóżek antypoślizgowych,
  • możliwość monitorowania temperatury,
  • poziom automatyzacji.

Dodatkowe funkcje i akcesoria

Coraz częściej zgrzewarki próżniowe wyposażone są w dodatkowe funkcje, takie jak: nożyk do przycinania folii, ociekacz, waga kuchenna czy marynowanie. Ich obecność niestety wpływa na cenę, dlatego im bardziej zaawansowany sprzęt, tym więcej będzie kosztował.

Jeśli chodzi o akcesoria, producenci zazwyczaj dołączają do urządzenia tzw. zestaw startowy – folię i woreczki o różnych rozmiarach. Warto sprawdzić, ile ich jest, by wiedzieć, na jak długo wystarczy nam taki komplet.

Pomyśl, czego potrzebujesz 

Przed zakupem zgrzewarki próżniowej zastanów się, które z wymienionych wyżej parametrów odgrywają dla Ciebie największą rolę. Być może potrzebujesz prostego, nieskomplikowanego modelu, zamiast droższej wersji z ogromem dodatkowych funkcji? Najważniejsze, by urządzenie spełniło Twoje oczekiwania.

Zdj. główne: Your Best Digs/wikimedia.org

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*