Ciekawe gry logiczne, w które można grać całą rodziną

Ciekawe gry logiczne, w które można grać całą rodziną
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Gry logiczne to doskonały sposób zarówno na spędzenie czasu w rodzinnym gronie, jak i na wytężenie szarych komórek. Na które tytuły warto zwrócić uwagę?

Szachy

Geniusz tkwi w prostocie, a klasyczne szachy są tego niezbitym dowodem. Królewska gra przeżywa obecnie swoisty renesans i cieszy się niemałym zainteresowaniem, także wśród dzieci i młodzieży. Nie byłoby kontrowersyjne stwierdzenie, że do tej pory nie stworzono gry, która w równym stopniu stymulowałaby logiczne myślenie u swoich graczy. Zapamiętanie tego, jak ruszają się poszczególne figury, to zaledwie kropla w morzu trudności – bez opanowania podstaw (teoria debiutów) oraz zdolności do budowania długofalowej strategii nie mamy czego w szachach szukać. To bardzo wymagająca gra, która przyniesie jednak mnóstwo frajdy.

W szachy w tym samym momencie mogą grać co prawda tylko dwie osoby, ale dlaczego nie stworzyć towarzyskiego rodzinnego turnieju, na którego przestrzeni każdy uczestnik będzie miał okazję zmierzyć się z każdym? W ten sposób można spędzić naprawdę długie godziny!

„Dixit”

Uwielbiany przez wszystkich entuzjastów gier planszowych „Dixit” to wesoła, lecz niełatwa gra logiczna dla całej rodziny, opierająca się przede wszystkim na skojarzeniach oraz nieszablonowym myśleniu.

Na początku każdej tury uczestnicy rozgrywki otrzymują po 6 kart ozdobionych przepięknymi ilustracjami. Następnie jedna z osób wciela się w rolę Bajarza, którego zadaniem jest opisanie wybranej przez siebie karty dowolnym skojarzeniem. Warto zwrócić uwagę na fakt, że „Dixit” nie lubi ograniczać swoich graczy, wobec czego możemy posługiwać się zarówno powszechnie znanymi cytatami lub przysłowiami, jak i hasłami wymyślonymi na poczekaniu. 

Pozostali uczestnicy wybierają ze swoich talii kartę, która ich zdaniem najlepiej pasuje do skojarzenia Bajarza. Punktem kulminacyjnym rundy jest odsłonięcie wyselekcjonowanych ilustracji i próba wskazania tej należącej do Bajarza.

„Osadnicy z Catanu” („Catan”)

Planszowa gra logiczna przeznaczona dla miłośników obmyślania długofalowej strategii. Podczas rozgrywki wcielamy się w jednego z osadników tytułowej wyspy Catan, przewodzimy nowo powstałej kolonii. Nasza osada dzięki mądremu zarządzaniu szybko zaczyna rosnąć w siłę i poszerzać swoje zasięgi. 

Zarówno tereny, jak i zasoby wyspy są jednak ograniczone, co zwiastuje nieuniknioną konfrontację z koloniami należącymi do pozostałych graczy. Czy jesteś w stanie wspiąć się na wyżyny umiejętności planowania, by przechytrzyć rywali i przejąć władzę na Catanie? Bez logicznego myślenia ani rusz!

„Tajniacy” 

„Tajniacy” zawitali na rynek gier planszowych stosunkowo niedawno, jednak dzięki swojemu unikatowemu charakterowi zdążyli już podbić serca milionów graczy na całym świecie. Uczestnicy tej gry dzielą się na dwie drużyny, na których czele stoją Szefowie Wywiadu. Zyskująca na popularności planszówka w dużym skrócie polega na nawiązaniu kontaktu ze wszystkimi agentami. 

Nie jest to jednak takie proste, bo jedynie Szefowie Wywiadu wiedzą, pod którymi kryptonimami na kartach znajdują się odpowiedni agenci. W danej turze podają oni pozostałym członkom swojego zespołu jednowyrazowe hasła powiązane z jak największą liczbą kryptonimów – a te potrafią być naprawdę niejednoznaczne. Wygrywa drużyna, której gracze wykażą się większą kreatywnością i jako pierwsi odkryją wszystkich swoich agentów!

Zdj. główne: sk/pexels.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*