5 planszówek, które według naszej redakcji są doskonałą rozrywką na wieczór z przyjaciółmi

5 planszówek, które według naszej redakcji są doskonałą rozrywką na wieczór z przyjaciółmi
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Szukasz pomysłu na spędzenie wieczoru z przyjaciółmi? Sięgnij po planszówkę! Zobacz, które gry warto mieć w swojej kolekcji.

Za oknem szaro i ponuro? Zaproś przyjaciół i zagrajcie w planszówki! Doskonale sprawdzą się one niezależnie od tego, w jakim wieku jesteście. Skutecznie pozwolą na chwilę zapomnieć o problemach, sprawią, że zrelaksujecie się i będziecie się świetnie bawić. Wybraliśmy kilka wartych uwagi gier planszowych, które zdadzą egzamin nie tylko w zimne i długie jesienne wieczory, ale przez cały rok!

Alias: Kobiety vs. Mężczyźni

Alias: Kobiety vs. Mężczyźni to niezwykle emocjonująca gra planszowa, która oparta jest na pasjonującej rywalizacji. 

Gracze dzielą się na dwa zespoły: jeden składa się wyłącznie z mężczyzn, a drugi z kobiet. Zadaniem każdego z uczestników jest wytłumaczenie jak największej ilości haseł z wylosowanych kart swojej drużynie. Każde ze słów jest stereotypowo znane jedynie osobom z drużyny przeciwnej.

Oczywiście czas jest ograniczony, a odmierza go załączona do gry klepsydra. Wygrywa ta drużyna, która dotrze do mety jako pierwsza, a dany zespół przesuwa do przodu pionek o tyle pól, ile haseł zdołał odgadnąć w poszczególnej rundzie.

Taboo

Taboo to co prawda gra, w której nie ma tradycyjnej planszy, ale rozrusza ona każdego. Na czym polega? Zasady są proste: uczestnicy dzielą się na dwa opozycyjne zespoły. Podczas każdej z rund jeden gracz bierze karty i próbuje opisać członkom swojej drużyny hasła na nich zawarte.

Ważne, żeby prawidłowo dobierać słowa i nie używać tych, które znajdują się pod hasłem na karcie. I chociaż zasady nie są skomplikowane, to gra nie należy do najłatwiejszych. Mimo to jest ona wyjątkowo zabawna i emocjonująca. Od graczy wymaga sporo zaangażowania i szybkości!

Dixit

To gra, którą polubią nie tylko dorośli, ale i dzieci. Jej największą zaletą jest fakt, że wspaniale rozwija wyobraźnię. Szczególnie przypadnie do gustu osobom, które lubią zabawę w skojarzenia. 

Narrator wybiera jedną z kart i na głos wypowiada związane z nią skojarzenie. Reszta graczy w tym czasie wybiera jedną ze swoich kart, która w najlepszy sposób według nich oddaje hasło podane przez Narratora. Następnie gracze mają odgadnąć, która z wyłożonych na stole grafik należy do Narratora. Gra nie jest trudna, jednak bardzo wciągająca. Dodatkowo karty są pięknie ilustrowane, co jest niewątpliwie kolejną zaletą.

7 cudów świata

Ta gra została ogłoszona najlepszą planszówką 2018 roku. Obsypano ją nagrodami i zdobyła swoich zwolenników zarówno wśród doświadczonych graczy, jak i tych początkujących. Zasad jest sporo, ale zdecydowanie warto poświęcić chwilę, żeby je sobie dobrze przyswoić.

W skrócie gra polega na tym, że uczestnicy zamieniają się na chwilę w budowniczych starożytnych cudów świata. Dzięki kartom wymieniają następnie surowce, rozwijają kulturę oraz wchodzą w interakcje. Celem gry jest wzniesienie cudu architektury, który przetrwa kolejne następujące po sobie cywilizacje.

Mimo że czas gry według kart to aż trzy wieki, to w rzeczywistości rozgrywka trwa około pół godziny. Ostrzegamy: jest bardzo dynamiczna, angażująca i wciągająca!

Osadnicy z Catanu

To kolejna planszówka, która zdobyła ogromną ilość fanów na całym świecie. Z pewnością przypadnie do gustu osobom lubiącym gry strategiczne. 

Na czym polega? Gracze wcielają się w rolę osadników na niedawno odkrytej wyspie Catan. Podczas gry zbierają oni dobra naturalne, rozwijają osiedla, prowadzą handel i budują miasta oraz drogi. Po jakimś czasie rozpoczyna się rywalizacja o ziemie, władzę oraz surowce, a w grze zaczynają liczyć się umiejętności negocjacyjne.

Wygrywa ten gracz, który jako pierwszy uzbiera 10 punktów zwycięstwa (zdobywa się je za konkretne posunięcia w grze, na przykład zbudowanie miasta czy osady albo stworzenie największej armii lub specjalnej budowli).

Przeczytaj też: NAJPOPULARNIEJSZE FILMY I SERIALE, KTÓRE OGLĄDALIŚMY NA NETFLIXIE W 2020 ROKU

Zdjęcie główne: Aksel Fristrup/ unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*